Rezultate, faza grupelor, Cupa Porcului

Cupa Porcului 3
A fost un sfârșit de săptămână în care s-a jucat minifotbal la foc automat în Complexul Dolce Vita. După 26 de jocuri în două zile, se cunosc echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei Porcului în cele două ramuri ale competiției.

Cele mai puternice echipe de minifotbal din județul Gorj s-au aliniat sâmbătă la start la cea de-a opta ediție a Cupei Porcului. Cele 12 formații participante au fost împărțite în 3 grupe iar spectacolul a fost deplin în meciurile celor de la Dream Team, Știința Celei sau Peppy Dolce Vita.

În grupa A s-a consemnat o surpriză mare. Finalista de anul trecut, Știința Celei, a fost învinsă de Karma Târgu Jiu, scor 1-3 după un hat-trick marcat de Robert Croicu. Karma a câștigat și jocurile cu Primăria Rovinari și FC Purceii și s-a impus în grupa A cu maxim de puncte. Știința Celei s-a calificat și ea de pe locul 2.

Grupa B a fost dominată de campioana și deținătoarea trofeului, Dream Team. Echipa lui Bogdan Chiriac și Ion Cănăvoiu a învins Viitorul, Bîlteni și Real Târgu Jiu și a încheiat grupa cu 9 puncte. Real merge și ea mai departe cu 5 puncte iar Primăria Bîlteni se califică de pe locul 3 cu 4 puncte.

Vicecampioana Peppy Dolce Vita a dominat clar grupa C în care a învins toți adversarii. A impresionat în special victoria cu Farmacia Victoria, un adversar foarte puternic, pe care Dolce Vita l-a învins cu 7-2. „Farmaciștii” s-au calificat și ei de pe locul 2 cu 5 puncte iar de pe locul 3 merge în sferturi și echipa Economiștii, o prezență plină de energie în competiție.